Sācies rezidenču cikls “Mazās stratēģijas mūsdienu realitātei”

No šīs nedēļas Ruckas mākslas rezidenču centrā sākas projekta “Mazās stratēģijas mūsdienu realitātei”  rezidenču cikls, kura laikā četri mākslinieki – fotogrāfi, skaņu un videomākslinieki sadarbojoties ar Cēsu novada iedzīvotājiem izveidos mākslas darbus – izrādes un izstādes, kas parāda vietējo iedzīvotāju mazās stratēģijas dzīvei mūsdienu mainīgajā pasaulē.

Rezidenču cikla ietvaros darbojas mākslinieki:

Santa Spīlberga (fotogrāfija)

Par projektu: Pateicoties sociālajiem medijiem, mēs varam nepastarpināti ieskatīties citu dzīvēs, iepazīt svešiniekus, atrast sev simpātiskus cilvēkus, no kuriem mācīties, iedvesmoties vai jūsmot. Instagram ir vide, kur cilvēki dalās ar savu piedzīvoto, stāsta vizuālus stāstus. Tas sniedz katram iespēju tapt “ieraudzītam”, justies saistītam pat ar pavisam svešiem cilvēkiem. Arī būt zinātkāram un atvērtam pret atšķirīgo un vēlmi mācīties no tā. Mēģināšu uzbūvēt alternatīvu Instagram realitātes modeli, kurā ar savu redzējumu dalās cilvēki, kuri “īstajā” realitātē to nedara. Mani interesē arī pašu projekta dalībnieku domas un izjūtas – vai viņus izdosies ieinteresēt šādu vizuālu stāstu veidošanā un publiskošanā? Vai viņiem tā varētu šķist kā vērtīga pašizpausmes un radošas nodarbes forma?

Toms Harjo (fotogrāfija)

Par projektu: Katrs vēlas, lai viņa darbs, ieguldījums un pūles tiktu novērtētas. Dažiem patīk medaļas un publiski atzinības raksti, tomēr daļa dod priekšroku palikt anonīmiem. Es vēlos izcelt nezināmos sabiedrības un pilsētas balstus, kas gluži kā nakts un rīta putni, klusībā teicami izpilda dabas uzticētos pienākumus. Fotogrāfijas kā šo sabiedrības locekļu / balstu portreti, kas dabiskā nakts vai rīta apgaismojuma dēļ ļauj saglabāt savu anonimitāti. Zem fotogrāfijas ir īsa atziņa vai doma, kas konkrētajai personai kalpo par motivāciju sava darba pildīšanai.

Blakus fotogrāfijām īss 15 sekunžu video (bez skaņas), kur darbībā redzams noteiktais cilvēks vai uz līdzības pamata izvēlēts metaforisks subjekts, kas kalpotu par fotogrāfijas paskaidrojumu / apcerējumu.

Pateicoties saglabātajai anonimitātei, neviens īsti neuzzinās, kurš konkrēti ir šis aizsegā tērptais varonis, līdz ar to, šajā tēlā var iejusties jebkurš pilsētas iedzīvotājs, kas savukārt manifestētu savstarpējas cieņas un pateicības jūtas, jo ikviens no mums var būt mijkrēslī tīts Cēsu stūrakmens.

Andris Indāns (skaņa) un Laura Prikule (video)

Par projektu: Plānojam turpināt darbu pie aizsāktās tēmas un iegūt/izveidot nepieciešamo materiālu jaunas, lielākas audiovizuālās instalācijas “Pasauļu vērotājs” izveidei. “Pasauļu Vērotājs pēta, veido un arhivē informāciju par dažādām pasaulēm. Praktiskajiem pētījumiem viņš izmanto Siltumnīcu – kupolveida konstrukciju. Te viņš audzē tomātus, kā arī strukturē un analizē dažādus sensoros datus. Viņš savieno un sadala, miksē un slāņo, veidojot mikro un makro pasaules, kā arī izjaucot tās. Daļa no pasaulēm ir reālas, citas – izdomātas un eksistē tikai viņa prātā, tajā pašā, kas visu vienlaikus analizē.” /no teksta par PV Vajadzīgais materiāls ir gan viss atsevišķais, t.i. “individuālie risinājumi”, gan lielie procesi – tas, ko atklāj skats no putna lidojuma, aerofoto, kartēšana, socioloģiskie dati un statistika. Intereses objekts šajā gadījumā ir konkrētais process kā (paterna) mustura veidotājs.

Rezidenču cikls Ruckas mākslas rezidenču centrā  “Mazās stratēģijas mūsdienu realitātei” top pateicoties Vidzemes plānošanas reģiona finansējumam Latvijas Valsts mežu atbalstītās “Vidzemes kultūras programmas 2016” ietvaros.

Saistītās ziņas