Aleks Slota (PL/USA/DE)

Performance “Nakts ložņa”, 2021

Trīs vakarus pēc kārtas es devos Cēsu tumšo dzīvojamo ēku pagalmu tūrē, vienmēr izmantojot vienu un to pašu ceļu. Es staigāju ar garā koka kātā iekārtu gaismekli, kurš no augšas mani izgaismoja. Mani ievēroja cilvēki mašīnās, balkonos un ēku logos. Teju sešas stundas garajās performancēs man neviens netuvojās, izņemot policistu.

Performance “Nepilna laika patriots” 2021

Policists: “Ko tu dari?”
Es: “Esmu patriotisks.”
Policists acīmredzami apjucis: “Tu esi patriotisks par Latviju?”
Es: “Jā, es esmu”.

Četras stundas es stāvēju varas pozās pie Cēsu pils, Latvijā, lepni turot Latvijas karogu, ar acīm veroties krāšņajā nākotnē. Pārnēsājams skaļrunis spēlēja cilpotu dziedājumu “paldies”, kas ir vienīgais vārds kuru iemācījos savā viesošanās laikā. Kad mana patriotisma maiņa bija beigusies, es cieņpilni sarullēju karogu un devos mājās.

Performance “Dziedinošā Veranda” 2021

Četras stundas dziedināju cilvēkus augu pārpilnā verandā, kura kādreiz bijusi daļa no tuberkulozes slimnīcas. 20 minūšu dziedniecības sesija sastāvēja no diagnostikas, kurā pacients aizpildīja jautājumu anketu, un tika pakļauts dažādiem testiem – dažādu žanru mūzikas klausīšanās, skatīšanās gaismā, kamēr mainu tās intensitāti un krāsu temperatūru. Pēc neilgas meditācija sākās dziedināšanas daļa. Pacients tika aicināts skatīties fraktāļu video, to laikā tiekot pakļauts sākumā asām sintezatora skaņām un pēc tam nomierinošai, plūstošai viļņu vannai svārstībās no 55 līdz 105 hertziem.

Performances “Nakts ložņa” dokumentācijas gaismas kaste – notikušā vizuāla liecība brīvdabas izstādes Apslēptie dārgumi ietvaros Ruckas parkā. Fotogrāfijas autors Artūrs Lūriņš.