Baltijas Antropoloģijas vasaras skola: Kā antropoloģija var palīdzēt ikdienā?

 

Raisot lielu starptautisku rezonansi un saņemot dalības pieteikumus no vairāk nekā 200 antropoloģijas interesentiem, Ruckā no 20. līdz 23. augustam norisināsies trešā Baltijas Antropoloģijas vasaras skola.

Par šī gada tēmu ir izvēlēta “Lietišķā antropoloģija”, tāpēc uz vasaras skolu aicinātie eksperti skaidros, kā zināšanas un metodes, ko izmanto sociālantropoloģija, var pielietot ikdienā dažādās nozarēs. Tiks iepazīstināts, kā antropoloģijas teoriju pārzināšana var ietekmēt un skaidrot procesus inženierzinātnēs un loģistikā, uzņēmējdarbībā, politikā, tāpat arī sabiedrības un sabiedriskās domas veidošanās procesā kopumā.

Ar savu pieredzi četru dienu ilgumā dalīsies akadēmiskā vidē atzīts tirgus analītiķis, antropologs, kā arī pētījuma centra Linnet Research dibinātājs Jeppe Trolle Linnets. Savā lekcijā viņš stāstīs par dāņu pieredzi attiecībā uz antropoloģijas pētījumu sasaisti ar uzņēmējdarbību. Lektors rosinās domāt pat biznesa antropoloģijas iespējām un dažādiem vērtējumiem, kā arī to, kā sadarbība ar uzņēmējiem ietekmē akadēmisko zinātni un tās neatkarību.

Tāpat lekciju lasīs Dans Podjeds – Ļubļanas universitātes pasniedzējs, dažādu pētniecisko darbu vadītājs, kā arī Slovēnijas Zinātņu un mākslas akadēmijas Pētniecības centra biedrs. Podjeda šā brīža pētnieciskais fokuss ir cilvēku autovadīšanas paradumi, cilvēku un tehnoloģiju mijiedarbība un tiešsaistes sociālie tīkli. Savā lekcijā viņš stāstīs par antropoloģijas attīstību Eiropā pretstatā ASV un Austrālijai, kā arī zinātnes pielietojuma iespējas “ārpus akadēmiskās vides”. Tikmēr seminārā lektora vadībā vasaras skolas dalībniekiem būs iespēja, pielietojot antropoloģijas metodes, risināt dažādus “inženierijas izaicinājumus”.

Vēl viens vasaras skolas viesis ir zviedru etnologs Pauls Agnidakis. Viņa interešu lokā ir tādas tēmas kā nacionālisms, kultūras mantojums un identitāte. Etnologa lekcijā dalībnieki iepazīsies ar post-industriālo sabiedrību etnogrāfijām, tāpat arī ar dažādu sabiedrību identitātes veidošanos, ko arvien vairāk ietekmē imigrācijas jautājums. Seminārā tiks izcelta diskusija par “pasūtītas” etnogrāfijas priekšrocībām un trūkumiem.

Ar lekciju uzstāsies arī latviešu sociālantropologs, bijušais izglītības ministrs Roberts Ķīlis, kurš apspriedīs tādas tēmas kā “politisko lēmumu veidošanās”, “lobēšanas prakse”, un terminu “ilgtermiņa domāšana” un “nacionālā stratēģija” pielietojumu un interpretāciju. Roberta Ķīļa lekcija būs bez maksas un atvērta ikvienam interesentam. Tā notiks 22. augustā no plkst. 12.00 līdz 13.30.

Kā ierasts arī šogad Baltijas Antropoloģijas vasaras skolas ietvaros notiks studentu darbu prezentācijas, etnogrāfisko filmu demonstrācijas un diskusijas. Par filmu programmu un komentāru parūpēsies antropoloģijas doktors, Tallinas Universitātes lektors Karlo Kubero, savukārt paneļdiskusiju vadīs antropoloģijas doktors, Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējs Klāvs Sedlenieks.

Trešo Baltijas Antropoloģijas vasaras skolu rīko Rīgas Stradiņa universitātes absolventi Anna Žabicka, Daina Bērziņa, Liene Blauzde, Matīss Šteinerts un Silva Suhaņenkova un Latvijas Antropologu biedrība.

Par vasaras skolas norisēm var sekot Facebook un Twitter.

Saistītās ziņas