Lekciju cikls par līdzdalības nozīmi un kopienu mākslas praksi

Lai attīstītu kopienu mākslas praksi Latvijā, Ruckas mākslas fonds aicina uz izglītojošu lekciju ciklu par to, kā dažādu sabiedrības grupu pārstāvji var iesaistīties mākslas procesos un ar tiem panākt pozitīvas izmaiņas savā ikdienā. Papildus lekcijām, starpdisciplinārā kopienu mākslas projekta ietvaros, mākslinieki sadarbībā ar vietējām kopienām radīs mākslas darbus par viņiem aktuālām tēmām. Rezultāti būs skatāmi izstādē Cēsīs šī gada vasarā.

Kopienu mākslas pamatā ir cilvēku sadarbība. Šajā procesā kopienas pārstāvji ar mākslas un kultūras starpniecību strādā ar aktuāliem jautājumiem, risina problēmas vai arī aizraujoši pavada brīvo laiku. Ierasts, ka šajā procesā palīdz mākslinieki, kuri kopienai sniedz nepieciešamos rīkus, palīdz ideju ģenerēšanā un realizēšanā. Ieguvēji kopienu mākslas radīšanas procesā ir visi. Kopienas formulē savas vajadzības un meklē radošus risinājumus sasāpējušām problēmām. Mākslinieki paplašina savu radošo praksi. Rezultātā skatītāji izzina kopienu vajadzības un izprot līdzdalības nozīmi.

Latvijā ir kopienu mākslas piemēri, taču tas joprojām ir diezgan nepētīts un neapjausts darbības lauks. Tādēļ Ruckas mākslas fonds pievērsies kopienu mākslas pētīšanai un popularizēšanai. Sadarbojoties ar kultūras pārstāvjiem, kuriem ir pieredze kopienu mākslas veidošanā, tiks īstenots bezmaksas lekciju – vebināru cikls, kurā katru lekciju veidos teorijas un prakses apskats.

Ciklu uzsāks ievads kopienu mākslas projektu specifikā un turpinās šim mākslas veidam īpaši nozīmīgais ētikas un sociālo aspektu izcēlums. Noslēgumā tiks aplūkoti finansējuma meklējumu un projektu veidošanas izaicinājumi, akcentējot jautājumu par mākslas aspekta klātbūtni iesaistošos un kopienās balstītos projektos. Katrā vebinārā ar lekcijām uzstāsies divi lektori, kuri pievērsīsies lekciju dienas centrālajai tēmai gan teorētiski, gan praktiski.

Lekcijās pievērsīsimies kopienā balstītu mākslas projektu tapšanai, laikmetīgā teātra virzienam un praksei, kas orientējas uz kopradi un kopienu mākslu, aplūkosim, ko nozīmē sociālais pavērsiens mākslā un kopā ieskicēsim “sarkanās līnijas” veselīgai kultūras sadarbībai ar citām nozarēm.

Lekciju – vebināru cikls ir lieliska iespēja iepazīt kopienā balstītus projektus un to veidotājus, kā arī smelties iedvesmu līdzdalības projektu īstenošanā. Lekciju cikls norisināsies gan klātienē Ruckas mākslas rezidenču centrā Cēsīs, gan Ruckas Facebook lapā.

LEKCIJU – VEBINĀRU PROGRAMMA
18.04. / 18:00 – 20:00
Vebinārs #1 / Kas ir kopienu māksla?
Ieva Niedre “Drosme un kopiena. Kas ir kopienā balstīta māksla?”
Līga Lindenbauma “No soliņiem līdz sienas gleznojumam. Kopienas mākslas projekti Cēsīs”
Saite uz FB notikumu: https://fb.me/e/2Ia8uJ4La

25.04.2023. / 18:00 – 20:00
Vebinārs #2 / Kopienu māksla un ētika
Gundega Laiviņa “Uzmanība kā ētikas forma. Koprades prakses laikmetīgajā teātrī Latvijā un starptautiski”
Anda Lāce “Sansusī labklājības rezidence”
Saite uz FB notikumu: https://fb.me/e/FzNu3pDD

2.05. / 18:00 – 20:00
Vebinārs #3 / Kopienu māksla un sociālie aspekti
Krista Burāne “Daži jautājumi par sociālo pavērsienu mākslā”
Laura Stašāne “Lietisko pierādījumu muzejs. Mēs neesam vieni”
Saite uz FB notikumu: https://fb.me/e/3xxZsFMoU

10.05. / 18:00 – 20:00
Vebinārs #4 / Kā kopienu projektos nepazaudēt mākslu?
Inga Surgunte  “Kā nepazaudēt mākslu?”
Māra Žeikare “Kopienu iekļaušanas meklējumi”
Saite uz FB notikumu: https://fb.me/e/VqufktpS

Projekta ietvaros norisināsies arī mākslas rezidence jeb sešu starpdisciplināru mākslinieku sadarbība ar dažādām Cēsu kopienām – pusaudžiem, senioriem, vājredzīgo kopienu, cilvēkiem ar funkcionāliem un garīgiem traucējumiem, pilsētas “čempioniem” jeb kultūrvietu un sabiedrisko procesu veidotājiem. Rezultāts izstādes formā būs skatāms Ruckas mākslas rezidenču centrā Cēsīs, 2023. gada vasarā. Projekta mākslinieki: Aleksejs Beļeckis, Alberto Di Gennaro, Henrijs Laķis, Liene Mackus, Vivianna Maria Staņislavska un Rvīns Varde.

Projektu īsteno Ruckas mākslas fonds un tā kuratori ir Oskars Goba un Līga Lindenbauma. Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem, par lekciju cikla saturu atbild Ruckas mākslas fonds.

Saistītās ziņas

Ekskursija iepazīstina ar “Kopienu projekta” veidošanas aizkulisēm

Sestdien, 19. augustā plkst. 13:00 Ruckas muižā Cēsīs notiks ekskursija izstādē “Kopienu projekts”. Izstādes kuratore Līga Lindenbauma iepazīstinās ar izstādes tapšanas aizkulisēm un ekspozīcijā skatāmajiem darbiem. Izstāde skatāma līdz 20. augustam. Izstādi veido sešu starpdisciplināru mākslinieku sadarbība ar pusaudžiem, senioriem, vājredzīgo kopienu, cilvēkiem ar funkcionāliem un garīga rakstura traucējumiem. Mākslas

Read more

Izstāde “Kopienu projekts” Cēsīs veido tiltu starp māksliniekiem un vietējām kopienām

No 30. jūnija līdz 20. augustam Ruckas muižā Cēsīs skatāma izstāde “Kopienu projekts”. Izstādi veido sešu starpdisciplināru mākslinieku sadarbība ar pusaudžiem, senioriem, vājredzīgo kopienu, cilvēkiem ar funkcionāliem un garīga rakstura traucējumiem. Mākslas darbu autori ir gan mākslinieki, gan vairāk nekā 100 kopienu pārstāvji. Ekspozīcija caur vizuālās mākslas darbiem ļauj iepazīt

Read more

Diskusija “Norises, par kurām nerunā”

Kopienu mākslas projektu veidotāji nereti saskaras ar neizpratni no mākslinieku, kultūras norišu veidotāju un finansētāju puses. Tas, ka šādu mākslas darbu līdzautori nav profesionāli mākslinieki un ka apskatītās tēmas nereti vēsta par ikdienas norisēm, rada apmulsumu un jautājumus: Vai šī ir māksla vai sociāls projekts? Kas šādos projektos ir autors

Read more

Lekciju cikls iedvesmo īstenot kopienu projektus

Lai izglītotu un iedvesmotu kopienu projektu īstenotājus, no 18. aprīļa līdz 10. maijam Ruckas mākslas fonds veidoja izzinošu lekciju ciklu par dažādu sabiedrības grupu iesaisti mākslas procesos. Ciklā ar vērtīgiem pieredzes stāstiem dalījās kopienu projektu veidotāji, atsedzot šīs mākslas prakses aizkulises un sniedzot praktiskus padomus kopienu projektu izstrādei nākotnē. Visas

Read more