Mākslas kūres ietvaros vairāk nekā 10 vietās Cēsīs atklāj jaunus mākslas darbus

No 10. jūlijā Cēsīs norisinās “Mākslas kūre” – mākslas notikums ar ceļošanas elementiem. Vairāk nekā 10 vietās izvietotie mākslas darbi skatītājus ved pa pilsētas apkārtni un līdzās mākslas baudīšanai aicina iepazīt mazāk zināmas apkaimes. Ērtai mākslas darbu atrašanai izmantojams pasākuma digitālais ceļvedis www.makslaskure.lv.

Pilsētvides ekspozīcijas vadmotīvs “Mākslas kūre” jeb māksla, kas dziedē, atsaucas uz Cēsu kā sena, avotiem bagāta kūrorta vēsturi un sniedz garīgu spirdzinājumu. Kūrē skatāmajos darbos savijas veselību stiprinoši ierosinājumi, Cēsu vēstures fragmenti un lokālie stāsti, kā arī dziedinoša humora un prieka deva. Daļa darbu tapusi ciešā sazobē ar pilsētas vēsturi un tās iedzīvotājiem. Tas “Mākslas kūri” padara par aizraujošu kultūrvēsturisku ceļojumu gan nesenās pagātnes notikumos, gan šībrīža cēsnieku dzīvēs.

Inga Erdmane un Eds Shautens (Edd Schouten, NL) radījuši video-audio instalāciju un lielformāta portretus, kas vēsta par cēsnieku dažādajām dzīvēm. Senioru stāsti atklāj aizkustinošas ikdienas detaļas, bet video portreti – raksturīgās dzīves telpas. Darbs skatāms gan kā lielformāta portreti Pils parkā ap Riekstu kalnu un video-audio instalācija Sarga mājā pie Mākslas telpas “Mala”, gan klausāms kā stāsti digitālajā ceļvedī.

Iveta Gabaliņa darba “Auksts ūdens” fotogrāfijās atklāj aizmirstu, bet 19. gadsimta Cēsu kūrmājās plaši izmantotu dziedniecības metodi. Pēc tās sasirgušās vietas vai ķermeņa daļas tika aplaistītas ar aukstu avota ūdeni. Vides instalācija jūtīgi integrēta gleznainā dabas ainavā Cīrulīšu dabas takas sākumā.

Paulis Liepa ir autors diviem paliekošiem sienu gleznojumiem. Viens ir nelielas saimniecības ēkas apgleznojums, bet otrs, sadarbojoties ar ēkas iedzīvotājiem, top uz daudzdzīvokļu mājas sienas un tiks atklāts jūlija vidū. Izmantojot savu “firmas zīmi” – dialogu logus jeb runas burbuļus, kuros ietverti mājas iemītnieku izvēlēti jēdzieni, autors rada lokalizētu sava grafikas motīva versiju.

Katrīna Neiburga video darbā apspēlē “Jaunā gada apņemšanās” stila veselības un moža gara kopšanas prakses. Darbs izvietots Ruckas mākslas rezidenču centra logā.

Ieva Saulīte no cēsnieku ziedotajām nevajadzīgajām mēbelēm radījusi vides objektu. Tas sasaucas ar pilsētas vēsturisko koka ēku apbūvi, eklektisko un tikai garākās pastaigās pamanāmo raksturu, un ir izvietots šobrīd tukšā vietā, kur agrāk atradies piemineklis Imantam Sudmalim.

Rvīns Varde radījis īsstāstus par dažādām Cēsu pilsētas vietām, ēkām un objektiem. Absurda un humora pilnā stāstu kolekcija izkaisīta pa visu pilsētu un ir aicinājums iepazīt Cēsu apkaimju dažādos raksturus.

Jūlija beigās un augustā tiks organizētas velo ekskursijas kuratores Līgas Lindenbaumas vadībā un tās tiks izziņots “Mākslas kūres” ceļveža sadaļā “Notikumi”. Pilsētvides ekspozīcija “Mākslas kūre” Cēsīs skatāma līdz 10. oktobrim.

Mākslas notikumu ar ceļošanas elementiem “Mākslas kūre” organizē Ruckas mākslas fonds, atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Kultūr/elpa, Kultūras ministrija, sadarbības partneri Cēsis, Vides risinājuma institūts.

Saistītās ziņas

Noslēdzies 2021. gads Ruckas mākslas rezidenču centrā

2021. gadā, spītējot Covid-19 pandēmijas radītajiem pulcēšanās ierobežojumiem, Ruckas mākslas rezidenču centrā sekmīgi notikušas vairākas sabiedriski nozīmīgas norises. Noorganizētas četras starptautiskas mākslinieku rezidences ar 40 mākslinieku dalību pārstāvot vairāk nekā 15 dažādas valstis. Rezidenču noslēgumā Ruckas parkā un Cēsu pilsētvidē radot brīvdabas izstādes – “Apslēptie dārgumi” un “Mākslas kūre”. Savukārt

Read more

Cēsīs atklāts mākslinieka Pauļa Liepas lielformāta sienas gleznojums

30. jūlijā Ruckas mākslas fonds projekta  “Mākslas kūre” ietvaros Cēsīs atklāja vērienīgu mākslinieka Pauļa Liepas darbu “Kalnu kūre” – lielformāta gleznojums uz daudzdzīvokļu mājas sienas. Gleznojums tapis sadarbībā ar ēkas iedzīvotājiem un ir mākslinieka darbos bieži redzama motīva – dialogu logu – lokalizācija Cēsu pilsētā. Kompozīcijā redzamajos sarunu burbuļos iekļauti

Read more