Vasaras skola “Instant”

Šogad FOLD un Rīgas Tehniskās universitātes rīkotās Starptautiskā vasaras skolas “Instant” dalībnieki pētīja maza mēroga pēkšņu arhitektūru — viegli pielāgojamas, daudzveidīgas un šodienas neatliekamajām vajadzībām atbilstošas formas. Par vasaras skolas būvlaukumu šogad kļuva Cēsu pilsētas pamanāmākā vēsturiskā ražotne — vecais alus brūzis, kas palēnām pārtop par mākslas un zinātnes centru. Tapušās instalācijas ir lielākās vasaras skolas pastāvēšanas vēsturē.

Darbnīcas “Prototype” dalībnieki iedvesmojās no inženiera Imanta Priedīša atmiņu stāsta par darbu Cēsu alus brūzī, kā arī dažādos laika periodos tapušo celtņu materialitātes. Vides instalācija “Archive of Truth and Bluff” ir koka režģis, kas ved ceļojumā cauri brūža būvvēsturei uz tā iespējamo nākotni. Tā vainagojas ar terasi mākoņos, no kuras paveras skats uz Pils parku. Objekts tapis latviešu arhitektu Austra Mailīša un Andras Odumānes, kā arī viņu kolēģa no Japānas Reidži Kobajaši (Reiji Kobayashi) vadībā.

Darbnīcā “Building Works Unit” tapis 13 metrus garš tilts “Night Train” — sliežu ceļš ar kustināmu vagonu, kas četrās dažādās pozīcijās kalpo atšķirīgām funkcijām un aktivizē telpu ap sevi. Tilta vienā galā atrodas galds, kas izmantojams būvsapulcēm, pusdienām vai saviesīgiem pasākumiem, bet otrā — pārkare ar skatu uz Pils parku. Pārvietojamais vagons kalpo gan kā skaņas, gan gaismas avots, lai akcentētu vienu no brūža simboliem — skursteni. Darbnīcas vadītāji ir Vīnē strādājošais latviešu arhitekts Niklāvs Paegle un viņa kolēģi no Londonas Tomass Randels–Peidžs (Thomas Randall–Page) un Teodors Molojs (Theodore Molloy).

Vasaras skolā tapušās būves būs apskatāmas līdz 14. augustam, kā arī no 20. augusta līdz 18. septembrim starptautiskās mākslas biennāles “Eiropas jaunrade” laikā.

Informė FOLD redakcija

Saistītās ziņas