Vides objekts Pieturvieta RUCKA

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra īstenotās publiskās mākslas programmas KOPĀ ietvaros Ruckas mākslas un izglītības centrs sadarbībā ar arhitektu biroju NOMAD architects Cēsīs, Ruckas parkā izveidoja daudzfunkcionālu vides objektu Pieturvieta RUCKA. Vides objektu veido šūpoles un ar tām saistīti sēdelementi un tas ir viens no 10 pilsētvides objektiem, kas tapis publiskās mākslas programmas KOPĀ ietvaros. Tā autori ir arhitektu birojs NOMAD architects

Pieturvietas RUCKA veidošanā izmantoti ilgtspējīgas arhitektūras un aprites ekonomikas principi, atkārtoti lietoti būvniecības pārpalikumi, tādējādi mazinot būvniecības ietekmi uz klimata pārmaiņām un ierobežojot resursu patēriņu. Būvniecības atkritumi ir viena no arhitektūras un būvniecības radītajām problēmām, kurai bieži netiek pievērsta uzmanība. Ir pierasts uzskatīt, ka ēkas pēc to uzbūvēšanas turpina pastāvēt mūžīgi, taču statistikas dati rāda, ka tā nav patiesība. Ēku vidējais dzīves cikls ir tikai 60 gadi.

Mūsdienās, kad klimata krīzes dēļ arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta gan siltumnīcefekta gāzu izmešu samazināšanai, gan kopējam ekoloģiskās pēdas nospiedumam, potenciālie risinājumi ir rodami tieši aprites ekonomikas principos, pēc iespējas vairāk atkārtoti izmantojot un pārstrādājot materiālus.

Pieturvietas RUCKA būvniecībā solu pamatnes un šūpoļu sēdelementi veidoti no nojauktas koka ēkas. Terrazzo plāksnes soliem veidotas, izmantojot kokmateriālu atgriezumus, kas savākti būvniecības atkritumu šķirotavā vai radušies vides objekta veidošanas procesā. Savukārt veca sintētiskā futbola zālāja atgriezumi kalpo kā solu malu apdares materiāls.

Vides objekta nesošās konstrukcijas drošības apsvērumu dēļ veidotas no jauniem materiāliem, taču to savienojumi veidoti tā, lai nepieciešamības gadījumā tos nākotnē varētu viegli demontēt un atkārtoti izmantot citos objektos, nesabojājot materiālu.

Publiksās mākslas programmu KOPĀ finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija, to īsteno Latvijas Laikmetīgās mākslas centra un tā radīta kā atbalsta mehānisms vizuālās mākslas pārstāvjiem Covid-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai, papildus īstenojot kvalitatīvas pilsētvides pārmaiņas.

Seko mums Instagram un Facebook @ruckaresidency @nomad_architects

 

Saistītās ziņas